Bateria jako źródło alternatywnego zasilania

 

Nieustanny postęp technologiczny wymusza na konstruktorach stosowanie nowych rozwiązań w najróżniejszych dziedzinach. Najszybszy postęp dokonuje się w sektorach obejmujących elektronikę oraz informatykę. Z tymi dwoma pojęciami wiąże się również nowoczesne sterowanie procesami, które można zdalnie kontrolować z dowolnego miejsca na świecie.

Coraz częściej spotykany jest akumulator solarny

baterie solarneUkłady, które są za to odpowiedzialne dążą do coraz większej miniaturyzacji oraz niezależności od innych układów na przykład dostarczających energię elektryczną. W tym celu w układach szczególnie ważnych z punktu działania całego urządzenia w celu zapewnienia niezawodności działania stosuje się alternatywne źródła zasilania. Takie źródło zaczyna działać w przypadku przerwy w dopływie energii elektrycznej ze źródła głównego, którym przeważnie jest sieć energetyczna. Ostatnimi czasy szczególny postęp obserwowany jest na rynku półprzewodników, który rośnie z roku na rok. Spowodowane to jest zwiększonym zapotrzebowaniem na tego typu elementy przez przemysł motoryzacyjny, który stosuje w nowych autach dużo więcej elektroniki niż kiedyś. W celu zapewnienia niezawodności zasilania często stosuje się jako alternatywne źródło baterie solarne. Układy te z roku na rok osiągają większą sprawność oraz posiadają coraz większą gęstość energii, która jest kluczowym parametrem z punktu widzenia miniaturyzacji całego urządzenia. Na szczęście projektanci elektroniki tworzą również coraz bardziej energooszczędne układy.

Wynika to z faktu, że w chwili obecnej racjonalna gospodarka energetyczna jest bardzo popularnym zagadnieniem. Swoje robią również różnego rodzaju przepisy i dyrektywy. Dodatkowo na zakup baterii słonecznych otrzymać można dofinansowanie lub kredyt na warunkach preferencyjnych. Powoduje to wzrastające zainteresowanie ze strony klientów indywidualnych.