Cechy roweru holenderskiego

Rowery z Holandii wyróżniają się stylowym wyglądem. Posiadają charakterystyczny wygląd oraz wyposażenie ważne dla roweru miejskiego. Na ulicach holenderskich miast można zobaczyć ich setki, a władze tworzą gigantyczne parkingi dla rowerów. Ten model roweru dzięki swojej praktyczności jest popularny również w Polsce. Jakie wyposażenie posiada typowy rower holenderski?

Rowery z Holandii oraz osprzęt jakim dysponują

rowery holenderskieTypowy rower z kraju wiatraków ma bardzo charakterystyczną geometrię. Są to zazwyczaj rowery męskie (choć zdarzają się też damskie) z rurą górną ramy poprowadzoną równolegle względem ziemi. Kierownica jest duża z wygiętymi końcami w stronę osoby kierującej rowerem. Jest bardzo wygodna dla dłoni, ponieważ są one wygięte w sposób równoległy do kierunku jazdy. Rowery holenderskie dysponują bardzo mocnym bagażnikiem na którym możemy przewozić duże i ciężkie towary. Rower taki jest idealny na zakupy przy zamontowaniu odpowiednich koszyków. Posiada pełne i masywne błotniki, dzięki którym nie straszna nam jest niepewna pogoda. Wyposażony jest w oświetlenie zasilane przy pomocy prądnicy w piaście lub nowoczesnymi akumulatorami rowerowymi. Kiedy siedzimy na takim rowerze, nie musimy martwić się o to, że ubrudzimy się o łańcuch, ponieważ posiada on masywną osłonę, która chroni nasze ubranie przed pobrudzeniem. Posiada też osłonę przeciwdziałającą wkręceniu ubrania w tylne szprychy.

Rowery holenderskie nie posiadają zewnętrznych przerzutek, a napęd odbywa się za pomocą piasty z torpedo lub bez przełożeń. Posiadają masywne oraz bardzo wygodne siodła. Mogą być one wykonane ze skóry naturalnej i pięknie się prezentować. Rower z Holandii może także posiadać wbudowane zapięcie rowerowe, które jest obsługiwane za pomocą klucza.