Elektroniczny detektor podsłuchów

Filmy szpiegowskie pełne są gadżetów, służących do rejestrowania rozmów w określonym miejscu i mimo iż nie jest to tak częsty proceder, jak filmy chciałyby pokazać, to jednak czasem się zdarza. Przede wszystkim, podsłuchy używane są do szpiegostwa przemysłowego i pozyskiwania niejawnych informacji o inwestycjach czy projektach naukowych.

Zaawansowany detektor urządzeń podsłuchowych

wykrywacz podsłuchówPodsłuchy z jakimi zwykle mieliśmy do czynienia nie były na ogół niczym więcej niż mocno pomniejszonymi mikrofonami, działającymi w połączeniu z siecią wifi, które na bieżąco wysyłały rejestrowane rozmowy do jednostki sterującej. Były dość trudne do wykrycia, zwłaszcza jeśli były modelami o niewielkich rozmiarach, dlatego niezbędnym narzędziem do ich wykrywania był elektroniczny wykrywacz podsłuchów. W użyciu było kilka rodzajów takich urządzeń, jednak najczęściej stosowany był przez nas detektor elektromagnetyczny, który wywoływał w owych podsłuchach bardzo silne zakłócenia, a jednocześnie owe zakłócenia wykrywał, i pozwalał na łatwe zlokalizowanie ukrytego podsłuchu. Oczywistym minusem takiego sprzętu było jego oddziaływanie na podobnie działający sprzęt, taki jak telefony komórkowe, dlatego wykorzystywany był głównie w pomieszczeniach w których nie było innych urządzeń komunikacyjnych. Drugi, równie często używany rodzaj detektora lokalizował fale radiowe, które urządzenia podsłuchowe wysyłały, w celu rejestracji dźwięku.

Był on najskuteczniejszy w miejscach w których nie były używane sieci bezprzewodowe, ani też nie było żadnych aktywnych połączeń z sieciami komórkowymi. Obydwa te urządzenia były tak samo skuteczne i dokładne w wykrywaniu sprzętu podsłuchowego. Sam rodzaj użytego detektora zależał więc tylko od preferencji agenta, dokonującego kontroli.