Jak działają skrzynie biegów?

Skrzynia biegów to elementarna część samochodu, bez której jazda nie byłaby możliwa. W ramach układu przeniesienia napędu przekładnia znajduje się bezpośrednio na silniku. Przekształca prędkość silnika w moment obrotowy napędzający koła. Przekładnia jest odpowiedzialna za sprawną jazdę. Zmieniając bieg w odpowiednim czasie, można zapewnić, że prędkość pozostanie odpowiednia, silnik będzie zadbany, a zużycie paliwa zostanie obniżone.

Działanie skrzyni biegów

skrzynie biegów świętokrzyskieZasadniczo rozróżnia się samochody osobowe z manualnymi skrzyniami biegów, w których można zmieniać ręcznie od 5 do 6 biegów, oraz automatyczne skrzynie biegów, które automatycznie wykonują zmianę biegów. Zmieniając bieg zmienia interakcję różnych biegów wewnątrz przekładni. Daje to różne przełożenia przekładni. Moc silnika jest więc przekształcana przez przekładnię tak, aby pasowała do konkretnej sytuacji na drodze. Przekładnia przekazuje tę moc do wałów napędowych, które napędzają koła. Z tego powodu można bezpośrednio zauważyć, jeśli raz wrzuci się niewłaściwy bieg lub doda zbyt dużo gazu podczas uruchamiania. W pojeździe z manualną skrzynią biegów działanie sprzęgła blokuje połączenie między silnikiem a przekładnią, dzięki czemu można zmieniać biegi. W automatycznej skrzyni biegów dzieje się to w pełni automatycznie. W planie serwisowym każdego samochodu można przeczytać, kiedy powinna nastąpić zmiana oleju przekładniowego. Jest to integralną częścią planu konserwacji wielu pojazdów.Skrzynie biegów świętokrzyskie są regenerowane oraz konserwowane w każdym warsztacie samochodowym.

Nawet drobne rzeczy mogą spowodować wielkie uszkodzenia w skrzyniach biegów. Nie powinno się więc podejmować niepotrzebnego ryzyka, jeśli problem jest zauważalny. Skrzynia biegów jest dostępna w każdym pojeździe z silnikiem. Jego zadaniem jest rejestrowanie mocy silnika i przekazywanie go dalej. Przy pomocy przekładni następuje zmiana momentu obrotowego na kołach.