Normy prawne dotyczące budowy oczyszczalni

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób mogą pozbywać się nieczystości z gospodarstwa domowego. Nadal najczęściej wykorzystywaną metodą jest budowa szamb betonowych lub plastikowych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej ekologiczne niż budowa przydomowej oczyszczalni.

Budowa oczyszczalni o określonej pojemności

biologiczna oczyszczalnia - PoznańWiadomo, że inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków jest droższa, ale za to będzie ona generować znacznie większe oszczędności z biegiem czasu. Istnieje wiele rodzajów oczyszczalni, ale do najważniejszych i najczęściej budowanych należy oczyszczalnia biologiczna. Jest to oczyszczalnia, która zawiera w komorach specjalne złoże biologiczne. Zanim zdecydujemy się na budowę oczyszczalni przydomowej, musimy wiedzieć, czy w ogóle możemy to zrobić. Istnieją przepisy prawne, które mówią o tym, w jakiej odległości od ujęcia wody pitnej może znajdować się oczyszczalnia przydomowa. Chodzi tutaj o odległość np. od studni głębinowej. Jest to ważne, bo woda z oczyszczalni najczęściej trafia do gruntu. Nie jest ona szkodliwa dla środowiska, ale nie jest też przeznaczona do picia, więc nie może dojść do zanieczyszczenia wody studziennej. Taka biologiczna oczyszczalnia – Poznań to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o środowisko naturalne i chcą mieć przynajmniej częściowy udział w działaniach ekologicznych. Wybierając oczyszczalnię przydomową, zawsze należy zwrócić uwagę na to, jaką ma pojemność.

Chodzi o to, by dostosować pojemność do danego gospodarstwa domowego, a dokładnie liczby osób, która w nim mieszka. I tak można wybrać oczyszczalnie dla budynków zamieszkiwanych przez 5, 10, 15, a nawet 20 osób! W związku z tym oczyszczalnie mogą być budowane nie tylko w okolicy domów jednorodzinnych, ale również mniejszych osiedli i bloków mieszkalnych.