Większość domów jednorodzinnych orientuje się na własne ogrzewanie. Oprócz poczucia niezależności, daje to możliwość samodzielnego regulowania ocieplania własnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb oraz oszczędnego gospodarowania paliwem. W tym celu wyposaża się domy w piece wolnostojące, których szeroki wachlarz jest dostępny na rynku.
Duży wybór pieców wolnostojących
Każdy producent oferuje piece wolnostojące w dużym wyborze. Piece wykonane są z żelaza lub stali z wykorzystaniem szkła hartowanego, jako drzwiczek paleniska. Wnętrze pieca wyłożone jest cegłą szamotową, która długo utrzymuje ciepło. Piece wolnostojące w nowoczesnym stylu mają różnorodną stylistykę i ornamentację. Do ich dekoracji, wykorzystywane są również ozdobne kafle ceramiczne. Paliwem pieców wolnostojących może być drewno, brykiety z odpadów drewnianych oraz węgiel. Oferowane są również piece wolnostojące z płaszczem wodnym. Moc grzewcza, wszystkich rodzajów pieców, zawarta jest w przedziale od 4 kW do kilkunastu kW. Większość producentów oferuje piece wolnostojące typu koza, w kształcie walca lub prostopadłościanu. Wyłożone są prostymi kaflami ceramicznymi, najczęściej w kolorze czarnym lub białym. Piece są różnej wielkości, więc można dokonać wyboru stosownie do pomieszczenia, w którym ma stanąć. Producenci dostosowują wszystkie parametry do obowiązujących wymogów. Minimalizowana jest emisja dwutlenku węgla, a maksymalizowana emisja ciepła. Wiele uwagi producenci poświęcają wyglądowi i wystrojowi zewnętrznemu pieców. Wszak, jako wolnostojące, stanowią centralny obiekt pomieszczenia, w którym stoją.
Wzornictwo jest dostosowane do klientowskich wymogów. Są piece nowoczesne w stylu i wyrazie; proste w jasnych kolorach bez dekoracji. Są również w lubianym stylu retro, o stylizowanych kształtach z bogatą ornamentyką. Ponieważ różnice cen nie są zbyt duże, dokonując wyboru, można kierować się głównie urodą pieca.