Aby w zakładzie pracy zapewnione było bezpieczeństwo, musi być spełnionych szereg zasad, zależnie od typu zakładu, o którym mowa. Niektóre zostają naniesione już na etapie projektu budynku, gdyż ciągi komunikacyjne czy droga ewakuacyjna powinny posiadać określoną, minimalną szerokość oraz odpowiednią odległość, aby ludzie wydostali się szybko na zewnątrz.
Jak korzystać z płynu eye wash?
Do zabezpieczeń należą również gaśnice, tryskacze oraz zestawy do udzielania pierwszej pomocy. Natomiast najbardziej znanym i używanym elementem jest apteczka. W miejscu pracy takim jak laboratorium, blisko stanowisk musi znajdować się zestaw do płukania oczu. Zawiera on płyn plum eye wash z nasadzona na zakrętkę końcówką, którą należy przyłożyć do oka. Płukanie należy przeprowadzić, gdy do oka dostanie się ciało obce lub ciecz z probówki. Nasza reakcja powinna być natychmiastowa, ponieważ od jej szybkości zależy nasz wzrok. Należy sięgnąć po butelkę, przekręcić nakrętkę, umieścić końcówkę wokół oczodołu i obficie płukać. Jest także możliwość płukania obojga oczu na raz, jeśli użyjemy specjalnego aplikatora. Pamiętajmy, że raz użyta butelka nie nadaje się do ponownego użycia, nawet jeśli została w niej resztka płynu. Należy zawsze mieć w zapasie drugą butelkę oraz zaopatrzyć się w nową po skorzystaniu z pierwszej. Roztwór jest substancją o składzie bardzo zbliżonym do ludzkich łez, dlatego z pewnością nie podrażni przemywanych oczu.
Najniebezpieczniejsze dla oczu są zasady i kwasy – tego typu związki chemiczne należy wypłukiwać płynem neutralizującym i dopiero po jego zastosowaniu sięgnąć po roztwór eye wash. Dobrze posiadać chusteczkę, gdyż wypłukująca oko woda wypływa przez otwór w końcówce i spływa po policzku. Po użyciu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu kontroli.