Coraz więcej osób interesuje się pompami ciepła jako nowymi rozwiązaniami grzewczymi. Pompa jest w stanie przenosić ciepło, które jest zawarte w powietrzu, w wodzie albo w gruncie i dostarczać je do instalacji ogrzewania domowego. Warto wiedzieć, jak działa taka pompa ciepła.
Poszczególne etapy działania pomp ciepła
Pierwszym elementem znajdującym się w pompie ciepła jest wentylator. To właśnie on tłoczy powietrze do lamelki parownika znajdującej się w urządzeniu. W tym miejscu znajduje się czynnik chłodniczy, który poprzez bardzo niskie ciśnienie zaczyna odparowywać i w ten sposób pobiera ciepło z otoczenia. Dopiero później pary czynnika chłodniczego sprężają się ze sprężarką, dzięki czemu wzrasta nie tylko temperatura, ale również ciśnienie. Takie pompy ciepła kujawsko pomorskie przekazują czynnik w postaci przegrzanej pary do skraplacza. Tam zachodzi proces kondensacji i ciepło oddawane jest do instalacji grzewczej. Jak widać, wcale nie jest to proces bardzo skomplikowany. Schłodzony czynnik trafia do zaworu rozprężnego. Tam z kolei dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia, czynnik ochładza się i z powrotem trafia do parownika w pompie ciepła. Wtedy cykl zaczyna się od początku. Pompa ciepła bez wątpienia jest jedynym urządzeniem, które jest w stanie wykorzystać efektywnie ciepło o niskiej temperaturze. Dzięki temu budynek ma zapewniony komfort termiczny przez cały rok. Zimą pompa będzie prowadzić do ogrzania budynku, a z kolei latem będzie go schładzać.
Kilka lat temu inwestorzy byli przekonani, że jedynie gruntowe pompy ciepła (pobierające ciepło z gruntu) mogą pracować przez cały rok. Teraz wiadomo już, że niezależnie od wyboru rodzaju urządzenia, jakim jest pompa ciepła, jest ono w stanie pracować i zapewniać komfort termiczny zarówno w okresie zimowym jak i letnim.