Przydatne informacje dotyczące budowy tarasów drewnianych

Zarówno do budowy altan jak i tarasów można wykorzystywać różne gatunki drewna. Może być to nie tylko drewno krajowe, ale również egzotyczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by takie drewno zostało odpowiednio zabezpieczone przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Gatunki drewna twarde i miękkie do budowy tarasu

montaż tarasów z drewna warszawaWśród drewna należy wyróżnić przede wszystkim gatunki twarde. Te gatunki charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o gatunki krajowe, to zdecydowanie najtwardsze jest drewno dębowe, ale jest to też drewno najdroższe. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na wilgotność. Można stosować takie gatunki jak lapacho czy bilinga. Jest to drewno o dużej stabilności. Taki montaż tarasów z drewna warszawa oferuje wiele różnych firm. Można też kupić gotową altanę i samemu ją zamontować. Niektórzy jednak zamawiają indywidualne projekty altanek i tarasów, które następnie są realizowane. Drewno sosnowe i świerkowe jest tańsze, ale też dość miękkie i mniej odporne na dużą wilgotność. Gatunki iglaste zawsze należy zaimpregnować, ponieważ jeśli nasiąkną wodą, zaczynają pękać, co nie wygląda estetycznie. Takie gatunki drewna egzotycznego jak bangkirai są już naturalnie zabezpieczone przed wodą. To drewno posiada w swoim wnętrzu specjalne olejki i garbniki. Może jednak dojść do wypłukania tych substancji z drewna.

Do montażu drewna należy stosować wkręty oraz inne elementy, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to najlepsze zabezpieczenie przed korozją. Tarasy drewniane wykładane są deskami o różnej grubości. Najczęściej wykłada się tarasy deskami o grubości ok. 2 cm. Odstępy między deskami powinny wynosić maksymalnie 0,5 cm. Żłobienia (ryfle) w deskach mają działanie antypoślizgowe i zabezpieczają przed nagromadzeniem wody.