Rola przewodów w działaniu maszyn

Na konkretną całość zawsze składa się większa liczba pomniejszych elementów. Duże konstrukcje nie mogłyby funkcjonować bez swoich mikroskopijnych materiałów budulcowych. Zawsze skupiamy się na całości jakiejś konstrukcji, a rzadko przywiązujemy wagę do jej poszczególnych elementów, które mogą być równie ważne, a ich znajomość może zdecydowanie wyjść nam tylko na plus.

Przewody układem krwionośnym maszyn

przewody ciśnieniowe pneumatyczneLudzki organizm jest w stanie funkcjonować dzięki skomplikowanej sieci unerwienia i ukrwienia oplatającej całe nasze ciała. Wszystkie bodźce jakie rejestrujemy i spora ilość czynności zachodzących wewnątrz naszego organizmu produkuje jakiś sygnał, a wszystko to przetwarzane jest przez nasze mózgi. Tak samo nasz mózg produkuje impulsy elektryczne, które poprzez układ nerwowy dochodzą do poszczególnych elementów naszego działa i sprawiają, że czynność jest wykonywana. Podobnie dzieje się z maszynami, posiadają one procesor i napisany przez specjalistę program na bazie którego funkcjonują. Zwykle maszyny przyjmują bardzo ograniczoną ilość bodźców z zewnątrz, są tą najczęściej funkcje które pozwalają im określić, czy dany element jest właściwy, czy chociażby zgadza się opis, kolor, kształt, czy coś jest nie tak. Pozwala to na podstawowe reakcje mechaniczne. Jednak maszyny tak samo jak człowiek potrzebują swojego układu, istnieje w nich cała masa przewodów i połączeń takich jak na przykład przewody ciśnieniowe pneumatyczne, które są mięśniami robota. Sygnał z procesora pozwala na dostarczenie większej ilości powietrza, lub zamknięcie przepływu co automatycznie wynika w ruchu siłownika, a tym samym napędzaniu maszyny.

Nie zwracamy zbyt szczególnej uwagi na szczegóły, a jednak bywają one tak samo ważne jak całość. Zawiedzenie jednego elementu może poskutkować w zastopowaniu funkcjonowania całej maszyny, a co za tym idzie w nawet ogromnych stratach. Znajomość pomniejszych elementów pozwala na szybsze zidentyfikowanie problemu i skuteczniejsze działanie by go zażegnać, dlatego warto czasem je poznać.