Skuteczne oczyszczanie wody pitnej

Zjawisko które polega na przenikaniu cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membraną nazywamy powszechnie osmozą. Zjawisko to przebiega tak długo, aż zostanie uzyskana równowaga pomiędzy dążeniem do rozcieńczania roztworu z jednej strony, a z drugiej, do zwiększenia ciśnienia hydrostatycznego. Jak więc wygląda sytuacja w przypadku odwróconej osmozy?

Na czym polega zjawisko odwróconej osmozy?

filtry odwróconej osmozyW procesie odwróconej osmozy kierunek naturalnego przepływu osmotycznego jest odwrócony. Tak właśnie działają filtry odwróconej osmozy, gdzie ciśnienie wywierane na wodę, znajdującą się po jednej stronie membrany powoduje przenikanie przez nią tylko wody. Powstałe ciśnienie jest znacząco wyższe, niż ciśnienie osmotyczne, dlatego zachodzi zjawisko przejścia cząsteczek wody przez membranę ze strony o wysokim skupieniu związków mineralnych do części o niskiej koncentracji tych związków. Na początku woda z ujęcia, przepływa przez trzy rodzaje filtrów, które zatrzymują większe zanieczyszczenia typu cząstki żelaza, piasek, oraz pewnego rodzaju bakterie. W części z membranami woda podlega demineralizacji i ulega rozdzieleniu na dwa strumienie. Pierwszym jest koncentrat z wysokim stężeniem minerałów, oraz drugi całkowicie ich pozbawiony. Wyprodukowana w ten sposób mieszanka prowadzona jest zbiornika buforowego z którego następnie jest podciśnieniowo prowadzona do odbiorcy. Oczywiście są różne wersje urządzeń i w zależność od naszych potrzeb, możemy je odpowiednio dobrać. Uniwersalne urządzenie, które możemy sami zamontować, posiada w zestawie trzy wstępne filtry, dwie membrany, oraz dziesięcio – litrowy zbiornik na oczyszczoną wodę.

Montaż jest niezwykle prosty, wystarczy nam wiertarka z wyrzynarką do drewna (zależy od rodzaju blatu kuchennego) oraz dwa rodzaje kluczy płaskich i kombinerki. Dokładne instrukcje są dostarczone wraz z zestawem i warto przed montażem dokładnie się z nimi zapoznać, również ze sposobem późniejszego użytkowania i konserwacji.