Wiszące lampy – więcej niż oświetlenie

Dobrze umeblowane mieszkanie to takie, które łączy estetykę wnętrza z jego funkcjonalnością. Niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrza jest oświetlenie. Wybór odpowiednich lamp stojących, wiszących czy kinkietów pozwala podkreślić charakter pomieszczenia i nadać mu odpowiednią atmosferę.

Jak wybrać wiszącą lampę do salonu

lampa wiszącaSalon to miejsce, w którym spotykają się wszyscy domownicy a więc wystrój i aranżacja tego pomieszczenia powinny spełniać oczekiwania wszystkich mieszkańców domu. Wybierając oświetlenie do salonu warto wziąć pod uwagę usytuowanie okien oraz ich wielkość i rozmieszczenie w pomieszczeniu. Dobrze jest również uwzględnić ustawienie mebli, szczególnie takich jak kanapy czy fotele. Pojedyncze punkty świetlne dające ciepłe, rozproszone światło doskonale podkreślą funkcję wypoczynkową pomieszczenia, w którym będzie się dobrze czytało książki lub oglądało telewizję. Mogą to być zarówno lampy stojące różnej wielkości jak również wszelkiego rodzaju kinkiety. Jednak warto również pomyśleć o oświetleniu górnym. Odpowiednio dobrana lampa wisząca będzie efektownym elementem wystroju a równocześnie zapewni potrzebną ilość światła, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór oświetleni górnego od lamp klasycznych do tych o najbardziej nowoczesnych kształtach. Wybierając lampę do salonu należy dopasować ją stylistycznie do umeblowania oraz pozostałych elementów oświetlenia.

Niekiedy lampy wiszące w salonach pełnią głównie funkcję ozdobną. Jednak w przypadku kiedy ich podstawowym zadaniem ma być doświetlenie pomieszczenia, dobrze jest zwrócić uwagę na kolor i natężenie światła, co w dużej mierze zależy od użytych źródeł światła. Inaczej będą świecić na przykład żarówki ledowe a inaczej klasyczne czy energooszczędne.