Wyposażenie w tartaku

Tartak, jako miejsce, gdzie drewno, zarówno iglaste jak i liściaste, poddawane jest obróbce i odpowiedniemu przetworzeniu, musi być wyposażony w odpowiedniej jakości piły. Do pracy w tartaku nie wystarczą piły, których zazwyczaj używamy, wykonując przydomowe działania, które wymagają od nas cięcia drewna.

Jakie piły polecane są do tartaku?

polecane piły trakoweW tartaku korzysta się z wielu urządzeń, w tym z wielu różnych rodzajów pił. Jednym z nich są piły trakowe, zwane również pilarkami ramowymi. Wykorzystywane są do przecierania drewna okrągłego na tarcicę, zarówno obrzynaną, jak i nie obrzynaną. Owo przecieranie odbywa się za pomocą jednej lub wielu pił, rozpiętych na ramie poruszającej się ruchem posuwisto zwrotnym. Jeśli chodzi o piły trakowe przeznaczone są one do drewna iglastego i liściastego i dostępne są w dwóch rodzajach: do traków pionowych i poziomych. Polecane piły trakowe produkowane są z wysokogatunkowej stali narzędziowej, która sprawdza się w cięciu tartacznym drewna miękkiego i twardego. Urządzenia te wycinane są techniką laserową, co zapewnia uzyskiwanie wysokiej dokładności podziałki międzyzębnej i ułatwia ich ostrzenie. Ze względu na wykonanie rozróżniamy piły trakowe stellitowane i piły trakowe chromowane. Te dwa typy różnią się od siebie przede wszystkim drewnem, do którego cięcia są przeznaczone. Piły chromowane w tym kontekście mają zdecydowanie szersze zastosowanie.

Piły trakowe charakteryzują się długą pracą pomiędzy kolejnymi ostrzeniami, co zdecydowanie usprawnia i przyspiesza pracę tartaku. Ponadto piły chromowane wykazują się dużą odpornością ostrza na występujące w drewnie wszelkie zabrudzenia i wtrącenia. Dodatkowo w przypadku obu typów pił wyeliminowane zostało zjawisko zaklejania się piły, co zwiększało tarcie podczas pracy.