Zaburzenia lękowe czyli nerwicowe

Z pomocy psychologicznej jak najbardziej warto korzystać – zwłaszcza wtedy, kiedy zaburzenia psychiczne utrudniają normalne funkcjonowanie. Do bardzo częstych zaburzeń, które stwierdzane są u wielu pacjentów, należą zaburzenia nerwicowe. Kiedyś takie zaburzenia nazywane były po prostu nerwicami. Obecnie mówi się tutaj o zaburzeniach lękowych.

Lęk ukrywający się pod wieloma postaciami

pomoc psychologiczna we WrocławiuNiezależnie od postaci nerwicy cechą charakterystyczną dla tego schorzenia jest odczuwanie lęku. Sam lęk może przybierać różne formy. Wśród zaburzeń nerwicowych wyróżnia się cały szereg różnych problemów, o których bez wątpienia trzeba tutaj wspomnieć. Pojawić może się zespół lęku uogólnionego, kiedy pacjent przez cały czas odczuwa lęk na konkretnym poziomie. Czasem potrafi się nawet do niego przyzwyczaić i z nim żyć, co wcale nie jest łatwe. Z pewnością pomoc psychologiczna we Wrocławiu w takich przypadkach jest koniecznością i nie należy zwlekać. Fobie także są rodzajem zaburzeń lękowych. Dość często przytrafiają się takie fobie jak agorafobia, fobie społeczne czy fobie specyficzne – np. lęk przed pająkami (arachnofobia). Zaburzenia lękowe z napadami paniki to konkretny rodzaj schorzenia, które bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Zdarza się, że przez takie napady paniki człowiek nie jest w stanie wyjść do sklepu czy skorzystać z komunikacji miejskiej. Po prostu boi się, że w tym czasie dojdzie do napadu.

Są też zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które potocznie określa się jako nerwicę natręctw. Z reakcją na ciężki stres związane są zaburzenia adaptacyjne czy PTSD – zaburzenie stresowe pourazowe. Dość często stwierdzane są zaburzenia somatomorficzne. Lęk prowadzi do powstania objawów pochodzących z różnych części ciała. To z kolei może doprowadzić do hipochondrii czy bólu psychogennego.