Zawiesia łańcuchowe ich rodzaje i przeznaczenie

Charakterystyczną cechą tego typu zawiesi jest cięgna wykonana ze stali. Podobnie jak zawiesia pasowe należą do grupy sprzętu pomocniczego przy transporcie i podnoszeniu ładunku. Zawiesia te odporne są na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i temperaturę, doskonale sprawdzają się podczas pracy w trudnych warunkach mechanicznych typu ostre krawędzie oraz są łatwe w transporcie.

Rodzaje zawiesi i ich przeznaczenie

Zawiesia łańcuchoweW zależności od rodzaju transportowanego ładunku dopieramy odpowiedni sprzęt pomocniczy. Jeżeli transportowany ma być towar wyposażony w jeden punkt zaczepowy lub pozbawiony punktu zaczepowego należy wybrać zawiesia łańcuchowe 1-cięgnowe, które wyposażone są w zabezpieczenie przed samoczynny wypięciem ładunku. Zawiesia 2-cięgnowe to doskonały wybór w przypadku towaru wyposażonego w dwa punkty zaczepowe. Odpowiednio do ładunków wyposażonych w trzy i cztery punkty zaczepowe mamy zawiesia 3-cięgnowe i 4-cięgnowe. Na końcach każdego haku zostały również zamontowane zabezpieczenia przed samoczynnym wypięciem. W przypadku posiadania towaru o dużej masie, który nie posiada zaczepu należy wybrać zawiesia łańcuchowe jednopętlowe, których układ umożliwia transport bez zastosowania dużych ogniw. Do ostatniej grupy należą zawiesia 1-cięgnowe z hakiem klasy 10, które dają możliwość transportu ładunku o masie większej o 25% przy standardowych zawiesiach. 

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracy dobór odpowiednich zawiesi jest niezwykle istotny. W przypadku uszkodzenia wszystkie elementy można dokupić oddzielnie i wymienić, aby posiadany produkt z łatwością spełnił oczekiwania. Przed zakupem zawiesi warto skorzystać z porady eksperta, ponieważ w ramach przedstawionych rodzai zawiesi możliwe są modyfikacje znacznie ułatwiające pracę.